כתבות

המחווה המרגשת של גיבור מלחמת כיפור לסרן זיו שילון

נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, יצחק בריק, שקיבל בעבר את עיטור העוז, פנה באיגרת למפקדים וחיילים בה תיאר את הערכתו העמוקה למ"פ שאיבד את ידו במהלך היתקלות: " פגשתי אדם נחוש עם זיק בעיניים. מפקד בכל רמ"ח איבריו. תמצית הפיקוד והמנהיגות
קרא עוד

40 שנה לנציבות קבילות החיילים: "55% מהקבילות נמצאו ראויות"

"הנקח"ל מהווה חלק מפיתוח היכולת האנושית בצה"ל", אמר הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ. הנציב המכהן, אלוף (במיל') יצחק בריק, אמר כי "אנחנו לא עוסקים רק בקבילות אלא מטפלים בבעיות מהשורש"
קרא עוד

חדשות ואירועים

 • 09.01.14
  מינוי הנציב לכהונה נוספת

  ביום חמישי, ח' בשבט התשע"ד, 9 בינואר 2014, אישרה ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בנוכחותו של יו"ר הכנסת, ח"כ יואל (יולי) אדלשטיין ובראשותו של ח"כ בנימין (פואד) בן-אליעזר, את מינויו של הנציב, אלוף (במיל') יצחק בריק, לכהונה נוספת של חמש שנים.

   

  במהלך הישיבה, סקר הנציב את פעילותו בחמש השנים האחרונות למען חיילי צה"ל ומפקדיו, הציג את חזונו ואת מדיניותו הדוגלת בשיתוף פעולה עם גורמי הצבא והדגיש כי ימשיך באותו הלהט בפעילותו גם בחמש השנים הבאות.

   

  חברי הוועדה הביעו את הערכתם לנציב ואישרו את המינוי פה אחד.

 • 09.12.13
  נפטר האלוף (בדימוס) דני מט – נציב קבילות החיילים השני

  ביום חמישי האחרון, נפטר האלוף (בדימוס) דני מט, שהיה נציב קבילות החיילים השני בין השנים 1982-1992.

   

  ההלוויה התקיימה ביום ששי, ג' בטבת התשע"ד (6.12.2013), בהשתתפות שר הביטחון, חברי כנסת, הרמטכ"ל, קצינים בכירים בהווה ובעבר, ראש העיר רמת גן, וכן חבריו הלוחמים של דני מט ופקודיו לשעבר בחטיבת הצנחנים וביחידות נוספות. כמו כן השתתפו הנציב הנוכחי, האלוף במילואים יצחק בריק, אשר הניח את זר נציב קבילות החיילים על קברו וכן קצינים ששירתו בעבר ובהווה בנציבות.

   

  עשייתו הביטחונית של דני מט החלה עוד בתקופה שקדמה להקמת המדינה ושזורה בתולדות מלחמות ישראל. בתפקידו כנציב קבילות החיילים עמד על כיבוד זכויות החיילים וכן הקפיד בשמירת מעמדם של המפקדים.

   

  נציבות קבילות החיילים מוקירה את פועלו ואת זכרו של לוחם אמיץ ואיש ערכי, אשר שימש דוגמה ומופת לדמות המפקד ולעשיית צדק בשירות הצבאי ובתפקידיו האזרחיים.
 • 05.12.13
  סרטון "40 שנה לנציבות קבילות החיילים"

  במסגרת אירועי 40 שנה למוסד נציב קבילות החיילים הופק סרטון על תולדות הנציבות ופעילותה.
  לכניסה לסרטון לחצו כאן.

 • 31.10.12
  40 שנה לנציבות

  בתאריך טז' בחשוון התשע"ג, 31 באוקטובר 2012, ציינה הנציבות במעמד חגיגי, 40 שנה להיווסדה.

  בארוע שהתקיים בקרייה בתל-אביב, נכחו, בן היתר, יושב ראש ועדת חוץ וביטחון, חבר הכנסת רוני בר-און, רא"ל בנימין (בני) גנץ, נשיא בית המשפט העליון (בדימוס), מר מאיר שמגר, נציבים לשעבר ובכירים רבים נוספים.

  בנאום אותו נשא הנציב המכהן, אלוף (מיל') יצחק בריק, במהלך הארוע, הוא אמר בן היתר, את הדברים הבאים:

  "פיקוד ומנהיגות, אין משמעותן פקודות ומשימות בלבד. מפקד שמקפיד לנהוג על פי אמות מידה של מקצועיות, אמינות, אומץ ונחישות, דבקות במשימה, רעות וכבוד הדדי בינו לבין פקודיו, דוגמא אישית וקבלת אחריות, יש להניח כי חיליו ישימו בו את מבטחם וילכו באשר ילך הוא, הן בשיגרה והן בעיתות לחימה". הנציב סיכם את דבריו באומרו כי "הנציבות צריכה לעודד את המערכת הצבאית, ובעיקר את המפקדים, להיות הערוץ הטבעי, המהיר והרצוי לפתור את בעיותיו של החייל.אולם בד בבד יש לשמור על מעמד הנציבות ולטפחה כגוף בלתי תלוי ואמין, המשלים את המערכת הצבאית בנושא כבוד האדם וזכויות כערך דמוקרטי - הכל בזכות המעמד המשפטי המיוחד והנסיון הרב שצברה הנציבות, למען חיזוק ערך השירות והמוטיבציה בצה"ל".

 • 19.12.12
  הטירון נחשד בהעתקה, מפקד המחלקה בעט בו

  מפקד מחלקת טירונים שחשד באחד מחייליו כי הוא מעתיק במבחן עיוני להכרת הנשק, החליט ללמד אותו לקח באמצעות בעיטה ברגלו. החייל, שסבל משטפי דם רבים, לא נשלח אפילו להסתכלות רפואית. משפחתו של הטירון שזעמה על ההתעמרות בו, החליטה להגיש קבילה לנציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, שקבע כי "התנהלותו של הקצין אינה עומדת בקנה אחד עם 'דמות המפקד' ומהווה דוגמה שלילית קשה יותר". בעקבות האירוע נשפט הקצין ל-20 ימי מחבוש, אך למעריב נודע כי בצה"ל החזירו אותו לתפקיד פיקודי בחטיבה המדוברת.

  רק בשנה החולפת הקדיש הנציב, האלוף במילואים יצחק בריק, פרק מיוחד בדו"ח השנתי שלו למפקדים המכים את חייליהם. במסגרת בדיקתו, מצא בריק גילויים חריגים של אלימות פיזית מצד מפקדים במספר יחידות, שטענו כי עשו זאת על מנת "לחשל" את החיילים, או כחלק מהווי הצה"לי, וקרא לנקוט גישה חריפה ובלתי מתפשרת כלפי כל מעשה אלימות מסוג זה.

  האירוע המדובר התרחש לפני כארבעה חודשים בבסיס טירונים של אחת מחטיבות החי"ר המוכרות, במהלך מבחן עיוני בהכרת הנשק שעברו החיילים. מפקד המחלקה, קצין בדרגת סג"מ, חשד כי אחד מטירוניו מעתיק במבחן, אך במקום לנקוט נגדו בדרכים המקובלות החליט פשוט לבעוט בו בעוצמה בברכו תוך שהוא צועק לעברו "אמינות".

  בני משפחתו של החייל סיפרו כי במשך ימים ארוכים הוא חש מושפל ואף סבל משטפי דם בברך הפגועה, אך לא נשלח אפילו להסתכלות רפואית. לטענת בני משפחתו, כשהטירון ביקש מהמ"מ לשוחח עם מפקד המחזור ולהתלונן בפניו על האירוע, הוא החל לצעוק לעברו "אני אקבע בפני מי תתלונן".

  אך בכך לא הסתיים הסיפור. פרטי האירוע הגיעו לאט לאט לאוזני חבריו של הקצין המכה שהחליטו להתעמר בטירון. "מכי"ם שלא קשורים למחלקה הגיעו לפלוגה ושאלו את יתר החיילים מי זה החייל שהתלונן כדי להפחיד ולהלחיץ אותו", סיפרו בני המשפחה שפנו בתגובה בקבילה נזעמת לאלוף במיל' בריק ודרשו את התערבותו.

  מפקד בסיס הטירונים, שערך תחקיר משלו, הגדיר את האירוע כ"חריג ופסול". באשר לעיכוב במתן טיפול רפואי הוא קבע כי התלונה מוצדקת, וכי נוצרה אווירה שלילית בין החייל למפקדים אחרים בצל רצונו להתלונן בפני קצינים בכירים יותר. בבסיס עצמו אף נערך כנס חירום בעקבות האירוע במהלכו העביר מפקד הבסיס את ממצאי התחקיר ליתר המפקדים.

  מנציב קבילות החיילים במשרד הביטחון נמסר: "אירוע פגיעה פיזית של מפקד בחייל אסור בתכלית ופסול מעיקרו. התנהלותו של המפקד אינה עולה בקנה אחד עם 'דמות המפקד', ומהווה דוגמה אישית שלילית ביותר. למפקד לא היה כל צורך ליצור מגע פיזי ועל אף חשדותיו במהלך הבחינה היה באפשרותו לפעול בדרכים אחרות. יצוין כי מפקדו של הנקבל פעל בצעדים

  פיקודיים וארגוניים נכונים ונחה דעתי מטיפולו במקרה. בהתאם למסקנות הקבילה, על מפקדו של הנקבל להחליט בעניין המשך שירותו של הנקבל במערך הלחימה".

  מדובר צה"ל נמסר כי "המקרה טופל ותוחקר ע"י המג"ד בחומרה וביסודיות, עוד בטרם הוגשה הקבילה לנציב קבילות החיילים. המפקד האמור נשפט לעשרים ימי מחבוש וננזף על ידי המג"ד".

 • 02.01.13
  העונש לחיילים שלא עמדו בקצב: שמירה על האלונקה למשך כל הלילה

  במהלך ריצת אימון של חיילי מחלקה לוחמת, מספר חיילים לא פעלו לפי הנחיות המ"מ לרוץ כדבוקה אחת, ונוצר פער בין לוחמי המחלקה. המ"מ הורה לחיילים שלא פעלו על פי הנחיותיו לעלות על מדים וציוד צבאי, ולהתחיל במסע כעונש. החיילים לא ביצעו את המסע על פי הנחיית המ"מ, והוא הורה לפתוח אלונקה ולשאת עליה חייל.
  בהמשך, משלא עמדו בזמן שקבע, הורה המ"מ על הפסקת המסע והנחה את הלוחמים לשמור במהלך הלילה על האלונקה. בנוסף, החליט המ"מ כי על החיילים ייאסר להשתתף באירוע היחידתי הקרוב. בעקבות המקרה החליט אחד החיילים שנענשו להגיש קבילה לנציב קבילות החיילים.

  "על יסוד ממצאי בירורי מצאתי כשל פיקודי חמור באופן התנהלותו והחלטותיו של המ"מ באירוע שבו עוסקת הקבילה", אמר נציב קבילות החיילים (הנקח"ל), האלוף (מיל') יצחק בריק. "אני סבור כי המ"מ הפעיל שיקול דעת לקוי ונהג עם החיילים בנוקשות יתרה. מעבר לכך, הנני רואה בחומרה רבה מצב שבו חיילים נענשים באמצעות הטלת משימת שמירה. השמירה הנה ערך עליון וישנה חשיבות רבה לביצוע משימה זו, כך שאין להתייחס אליה כצעד עונשין או צעד פיקודי".

  לדברי בריק, בכך שהחיילים נדרשו לשמור על אלונקה, יש כדי להשפיל ולפגוע בכבוד חיילים בכלל ולוחמים בפרט. "בנוסף, מצאתי כי מידת הענישה שננקטה במקרה הייתה מוגזמת, תוך שימוש במספר כלים פיקודיים, וזאת בנוסף לפעילות הגופנית המאומצת והחריגה שהוטלה על הלוחמים מיד בתום האירוע", הוסיף האלוף (מיל') בריק. בעקבות המקרה המליץ הנקח"ל למפקד הגדוד כי לאחר שילמד את האירוע יזמן אליו את המ"מ וינקוט כלפיו צעדים פיקודיים הולמים, בהתאם לסמכותו. בנוסף, המליץ הנקח"ל כי במסגרת החניכה של גורמי הפיקוד הזוטרים, יועברו לקחי המקרה לכלל גורמי הפיקוד בגדוד, לשם מניעת הישנותם של מקרים דומים בעתיד.

 • 05.01.13
  נציב קבילות החיילים: "יש מפקדים בלי קווים אדומים בפייסבוק"

  "קצינה פרסמה בפייסבוק תמונה של חיילת שלה וכתבה 'מי שרוצה זיון בשקל יש לכם את הבחורה'. החיילת ראתה, התלוננה בפניה על המעשה ופנתה למפקדים בכירים. מה הקצינה עושה לדעתך? מעלה עוד הודעה - 'החיילת נעלבה, ועכשיו זה יעלה לכם 20 שקל'. אני מתחיל לבדוק, והצבא לא יודע איך להתמודד עם זה. הקצינה טוענת 'אתם לא תגידו לי מה לעשות באזרחות'. היא לא מבינה שלהיות אדם ערכי ונורמטיבי זה לא שני עולמות. בצבא אני ערכית, ובאזרחות זה הפייסבוק שלי - זו התפישה שלה. אני אומר שאדם שגונב באזרחות יגנוב גם בצבא. ערך זה ערך. לצערי הרב גם המפקדים שלה לא ידעו איך להתמודד עם זה ונתנו לה נזיפה, כי זה דבר חדש. אמרתי להם, חבר'ה, התבלבלתם. אם כך היא מתנהגת לאנשים בבית ככה היא תתנהג לחיילים. אני המלצתי שהיא לא תשרת יותר בצה"ל וקיבלו את המלצתי".

  כך מתאר נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, האלוף (מיל') יצחק בריק את אחת התופעות החדשות שהוא נתקל בהן בעבודתו בשנה האחרונה. בריק, בעל עיטור העוז, נולד בקיבוץ גלאון והתגייס לחיל השריון. הוא התקדם בסולם הדרגות ונהפך למפקד. במלחמת יום הכיפורים נכווה בפניו בקרב עם יחידת קומנדו מצרית, אך למרות זאת המשיך להילחם ופיקד על חייליו. באחד הקרבות הכושלים, חזר להסתער על גדוד טנקים מצרי, ובקרב שנלמד עד היום בקורסי הפיקוד הוא הצליח לפגוע בעשרות טנקים ועצר את התקדמות המצרים, תוך שהוא מחליף שבעה טנקים שנפגעו בזה אחר בזה בלחימה. לאחר מכן מילא תפקידי פיקוד שונים ולסוף מונה למפקד המכללות הצבאיות ולמפקד הגיס הדרומי. ב-1999 השתחרר מצה"ל והצטרף לתעשיין סטף ורטהיימר בפיתוח הנגב והגליל. ב-2008 נענה לקריאת שר הביטחון אהוד ברק, והתמנה לנציב קבילות החיילים.

  "חייל שלא מקשיבים לו מאבד מיד מוטיבציה"


  "ראיתי בתפקיד אתגר אדיר. משך אותי העיסוק בערכים ובנורמות של חיילים ומפקדים", אומר בריק. "הבנתי מיד שאם נתעסק רק עם הקבילות של החיילים נגד המפקדים אז לא נגיע לשום מקום ויהיו עוד קבילות. לכן החלטתי לעסוק בשאלה מה הביא את החייל לקבול על מפקדו. הסיבה המרכזית שמצאתי היא אובדן אמון במפקד. כשחייל מאבד אמון במפקדו, המוטיבציה יורדת. אבל חמור מכך, חייל שאיבד אמון במפקדו זה חייל שלא ילך אחריו במצבים של סיכון ממשי. חיילים לא מסכנים את חייהם בגלל ציונות. חיילים מסכנים את חייהם בגלל שני דברים: חברים ואמון במפקד".

  בריק החליט לערוך ביקורים ביחידות השונות ולהנחיל את התובנות שלו למפקדים. בארבע השנים האחרונות, הוא ביקר ב-450 יחידות, בזרועות היבשה, האוויר והים – שלושה ביקורים בשבוע. בכל ביקור, שאורך כחמש שעות, בריק מרכז את המפקדים ומדבר איתם על פיקוד ומנהיגות, דוגמה אישית, נחישות ואמינות.

  מה אתה מגלה כשאתה יורד לשטח?

  "יש מפקדים שלא מבינים שהם צריכים לטפח את החיילים, לגבש אותם, לבנות מוטיבציה ואמון. יש מפקדים שלא עוסקים בזה בכלל. יש כאלה שכן. כשחייל בא אליך עם בעיות ואתה אומר לו 'אתה הגעת הנה להילחם. את הבעיות תשאיר לאחר כך', הוא מאבד בך אמון מיד. חייל שלא מקשיבים לו ומאבד אמון יאבד מיד מוטיבציה - לא רוצה להיות ביחידה.
  "אנחנו גם אלופים בלמתוח ביקורת. אבל מה עם מילה טובה? זה משפר את רמתו של החייל. גם אנשי המנהלה צריכים לדעת שבלעדיהם המערכת החזקה הזו לא תנצח. לא מכיר יחידה שיכולה להתקדם בקרב בלי מזון ודלק. תן לחייל להרגיש ככה. תעשה ראיונות חתך לחיילים, תשאל: מה שלומך? מה קורה בבית? חייל רוצה להרגיש שהוא חשוב. חיילים כאלה ילכו אחריך בכל מחיר. ככל שלחייל יש יותר מוטיבציה, כך הוא קובל פחות".

  בראשית כהונתו, החליט בריק לשנות את שיטת הטיפול בקבילות. אם בעבר הנציבות הייתה משלימה בעצמה את התחקיר כולו, מגישה אותו למפקד ודורשת התייחסות, כיום בריק עורך בירור - ומעביר את האחריות על התחקיר ליחידה, כשהוא משאיר לעצמו את הסמכות לוודא שהוא נעשה כשורה.

  "נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון מטפל מדי שנה בממוצע ב-6,500 קבילות של חיילים בשירות סדיר ובמילואים. אם אני מקבל קבילה קשה מאוד אני אוסף נתונים ועדויות ומעביר את זה למג"ד או למח"ט, שיעשו תחקיר יסודי. פתאום הם מזמנים את החייל שעד לאותו רגע לא התייחסו אליו ברצינות. יש לא מעט חיילים שמבטלים את הקבילה בזכות היחס והטיפול. כשהמפקד מטפל בקבילה הוא מבין מה קורה אצלו ביחידה".

  איך אתה יודע שלא מטייחים את המקרה?

  "אני בקשר עם כל הגורמים שמתחקרים, אני בקשר עם החייל שעובר תחקיר, מדבר עם העדים. אני מדבר עם החיילים לפני התחקיר ויודע את האמת מראש. אם אני מוצא שהתחקיר מגיע לאמת ושהמפקד מקבל החלטה ראויה אני לא מתקרב, אבל אם זה לא קורה אני נכנס במקומו. אם המפקד מעל באמון שנתתי בו הבעיה שלו מאוד קשה. יש מפקדים שקיבלו ממני אחריות לחקור ולבדוק וניסו לטייח, להסתיר או לסבן. מעט מאוד מפקדים, לשמחתי. הרוב עושים זאת בצורה ראויה. היה מח"ט בסדיר שבגלל ניסיון לטייח לא התייחס לתחקיר כמו שצריך. הערתי לרמטכ"ל, והוא לא התקדם. זה המצב. אני נותן אחריות אבל לא נותן לברוח מאחריות".

  יש קבילות שמעידות על בעיות מערכתיות בצבא?

  "בהחלט. בעבר קיבלתי קבילות קשות מאוד מהתצפיתניות. המערך היה בקריסה. הבנות לא רצו לשרת במקצוע. לא אכלו, לא שתו, לא יצאו הביתה. לא היה מי שיחליף אותן במשמרת והן נותרו דבוקות לכיסא. לא היו מזגנים, אוכל לא בא בזמן, והרופא הגדודי לא התייחס כמו שצריך. עברתי את כל המוצבים, בדקתי ונדהמתי. הלכתי לפורום מטכ"ל ואמרתי: תראו איך נראה מערך התצפיתניות. לא יעלה על הדעת שדבר כזה קורה. העברתי מסמך מסכם קשה, וכתוצאה מכך הצבא התחיל תהליך מדהים. סגן הרמטכ"ל לקח את הדברים לידיים. תבקר עכשיו? תראה עולם אחר. מוטיבציה בשמיים".

  "כשיש בעיות תשתיות כבדות, קל להסתתר מאחורי המילה קיצוץ. חיילות בקרקל הגיעו לאימון בנבי מוסא ומצאו כלבים משוטטים בתוך המחנה, פגרי כלבים, גמלים שדוחפים את הראש לתוך האוהלים, מקלחות לא תקינות, שירותים לא מתפקדים, מטבח מזוהם, והמוטיבציה בתחתית. הן פנו ליחידת האם ונענו במילה אחת: קיצוץ. מה הקשר לכסף? תוך שבועיים הנושא טופל".

  איך אתה מסביר את העובדה שלמרות העיסוק התקשורתי וטיפול המפקדים, נמשכים הטרטורים והזובורים?

  "יש ירידה דרסטית בזובורים. לפני ארבע שנים זו הייתה מסורת. מפקדים ידעו ושתקו. בתהליך שמעורבים בו הרמטכ"ל והמפקדים בכל הרמות, וגם אני, הושגה ירידה משמעותית. הזובורים היום הם במינון קטן מאוד. פעם היו המון ולא יצא כמעט כלום, והיום יש מעט ויוצא כאילו אלה הם פני הדברים. זה לא נכון. יש ירידה כתוצאה מהטיפול של המפקדים בנושאים הערכיים. יש ירידה בקבילות החמורות. בעבר היו שומרים על מפקדים שעושים את זה והיום הם מודחים משירות צבאי".

  מפקדי גדודים פנו למפקד זרוע היבשה, האלוף סמי תורג'מן, בבקשה להחזיר את הטרטורים. מה דעתך?

  "דיברתי על כך עם מפקד הזרוע אחרי שנפגשתי עם מג"דים בשטח. תיארתי לו את התמונה והוא קיים אתם שיחה. ישנו פנקס המענה הפיקודי שלא מתיר טרטורים, אבל יש בו כדי לאפשר למפקד להתמודד עם חייל לא ממושמע. כל מיני פעולות ברמה סבירה שלא נחשבות לעלבון, למשל: 'רד ל-12 שכיבות שמיכה'. יום אחד החליטו המשפטנים שזה לא חוקי. המפקדים עמדו בפני שוקת שבורה. מה לעשות? לכן הם יזמו את הפנייה. אני חושב שתורג'מן חושב כמוני שיש להחזיר חלק מפנקס המענה הפיקודי. אני מסכים שיש מפקדים חסרי ניסיון שצריכים את זה".

  תמונה פורנוגרפית בפרופיל בפייסבוק

  יש לנו חיילים מפונקים?

  "יש לנו חיילים מצוינים עם מוטיבציה גבוהה מאוד, שהולכים לקורסי פיקוד ורוצים לנצח. אני חוזר הביתה מביקורים ואומר לאשתי הגר 'יש לנו על מי לסמוך. ארץ ישראל היפה'. הם מצוינים. אבל בניגוד לעבר הם שואלים גם את השאלה 'איך אני עושה לעצמי'. שנית, הם מדברים בשפת הפייסבוק. הכל בצ'אטים ובמסרונים. מפקד צריך לדבר עם הפקודים שלו בגובה עיניים ולא במסרונים. זה מושרש בהם. אני אומר להם 'השתגעתם? מסרון מחליף שיחה פנים מול פנים? תביטו לפקודים שלכם בעיניים'. אני מכיר מפקד שלא יוצא מהמאהל שלו כי הוא מעביר הכול במסרונים. יש נוסחה מאוד פשוטה. תן לחייל כבוד ותראה לו שאתה אוהב אותו, והוא יעשה הכול בשבילך".

  היום לכל חייל יש מכשיר סלולרי עם מצלמה ומכשיר הקלטה. אתה מקבל יותר קבילות עם צילומים או הקלטות?

  "קבילות מוגשות בכתב. האם הם מביאים האזנות סתר? אני לא אוהב את זה. אני לא משטרה. אני יכול להתייחס גם בלי שיקליטו, למרות שהם מקליטים. אני כמעט לא מקבל עדויות כאלה".

  אתה מודאג מהשימוש ברשתות החברתיות בקרב חיילי צה"ל?

  "בוודאי. היה לי מקרה לפני כמה חודשים של חובש בגדוד חי"ר. מפקד מחלקה וסמל מחלקה הטילו משימה על החובש, שמיהר והשאיר את המכשיר הסלולרי שלו במשרד. הקצין והסמל נכנסו לחשבון הפייסבוק שלו ושינו לו את תמונת הפרופיל לתמונה פורנוגרפית שדומה לו כשהוא עירום ועושה תנועה מגונה. הם העלו את התמונה וכתבו בעמוד 'איך אני נראה?'. החובש התחיל לקבל טלפונים ונדהם מהתגובות. הוא נכנס למצב נפשי מאוד לא פשוט. הוא הגיש קבילה והסוגיה טופלה על ידי המג"ד. הקצין הודח מצה"ל והסמל הודח מתפקידי פיקוד. אני נתקל היום בתופעות של מפקדים שלא יודעים מה הגבול. מה הקו האדום. גם אם זה כלי אזרחי שלך, אתה לא יכול להשתמש בזה נגד חיילים שלך. אם אתה חייל הנורמות חלות עליך בכל מקום".

  איך אתה רואה את מערכת היחסים בין המפקדים לפקודים שלהם בעידן האינטרנט?

  "יש פקודות שאין עליהן בקרה ומעקב. מפקדים בכירים מורידים פקודות דרך האינטרנט. בעבר זה היה יורד בצורה מסודרת. היום המח"ט או המג"ד מעבירים את הפקודה הלאה, למטה, מבלי לעיין בה. יש כאלה שבכלל לא קוראים אותה. אתה שואל את המג"ד למה, והוא עונה לך 'אני עמוס. אין זמן'. אתה אומר לו 'אתה לא מפקד'. אתה נראה כמו צינור להעברת מידע ולא כמו מפקד. 'מאיפה יש לי זמן לבצע מעקב ובקרה', הוא אומר. זה חמור ואסור שיקרה".

  יש קבילות נגד דרגות בכירות?

  "יש קבילות על תא"לים או של תא"לים. לא הרבה. בארבע השנים היו קבילות. למשל של חיילת שמסיימת קורס קצינים והיא עומדת בפני ועדה ובראשה תא"ל שמתייחס אליה בצורה מאוד מעליבה ולא מכובדת. אפשר לבקר את הקצינה אבל לא להתייחס אליה כאל סמרטוט בפומבי. קבילה נוספת, על סוגיה ערכית, הוגשה נגד תא"ל שכבר השתחרר".

  מתייחסים להמלצות שלך ברצינות?

  "אני לא כפוף לשר או לרמטכ"ל אלא לחוק. ההמלצה שלי מחייבת. רק הרמטכ"ל יכול להתערב. אם אני מחליט שמפקד חרג מהכללים הערכיים והנורמטיביים הוא יעזוב את היחידה. עשרות מפקדים גמרו את תפקידם בעקבות המלצה שלי. אם אני מחליט שמפקד עשה מעשה מאוד חמור אבל אני לא רוצה להדיח אותו אני מצרף לתיק האישי שלו אינדיקציה שתלווה אותו בכל דיון בעניינו ובכל דיון שיבוצים, ואז הסיכוי שהוא יתקדם קטן".

  איך אתה מסכם התנהלותו של צה"ל בשנה האחרונה?

  "יש לנו צבא טוב מאוד ומקצועי. אני סומך עליו. זה צבא שינצח אבל יש נושאים שצריך לטפל בהם. אם לא נטפל בהם נמצא את עצמנו בשחיקה לאורך זמן. אחד מהם הוא ההכשרה לפיקוד ולמנהיגות, בעיקר של הדור הצעיר שיש לו הכי פחות ניסיון לכן חייבת להיות חניכה והכשרה. חייבים לתת להם כלים איך להיות מפקדים, איך עומדים מול חייל, איך יוצרים אצלו מוטיבציה ומעוררים אמון".

   

 • 26.01.14
  הענקת כתב מינוי לנציב על ידי שר הביטחון

  ביום רביעי, כ"א בשבט התשע"ד, 22 בינואר 2014, העניק שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, את כתב המינוי לנציב, אלוף (מיל') יצחק בריק, למשך חמש השנים הבאות.

  בטקס השתתפו, בין היתר, ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, ראש מטה שר הביטחון, אלוף משנה (מיל') חיים בלומנבלט, וראש מחלקת הבירור בנציבות, אל"ם שרון ניר.

   

  שר הביטחון תיאר את תרומתו של הנציב לחיילי צה"ל ומפקדיו, שיבח את שיתוף הפעולה של הנציבות עם מערכת הביטחון, בירך את הנציב על מינויו, ואיחל לו המשך הצלחה בתפקידו.

   

איגרת נציב

פיקוד ומנהיגות כמודל לחיקוי

במשך 4 שנות כהונתי כנציב קבילות החיילים, קיימתי ביקורים רבים ביחידות צה"ל נוכח החשיבות הרבה אותה אני מייחס לעריכת היכרות בלתי אמצעית עם המפקדים ביחידות השונות, וכן לשם ליבון סוגיות מרכזיות בתחום הפיקוד והמנהיגות.
קרא עוד

צור קשר

הֵגשת קבילה והינך מעוניין לאשר קבלתה?

ניתן לפנות למוקד פניות טלפוני:-
א)בימים א' - ה', בין השעות:
09:00 עד 12:00,
14:00 עד 17:00
בטלפון: 03-6977374

ב)בימים א' - ה', בין השעות:
17:30 עד 20:00
בטלפון: 03-6977433

וכן ניתן לפנות -
ג)בפקס: 03-6977135

ד)בדואר אלקטרוני:
nakhal@mod.gov.il